Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Наумич В.І. Сльоза України
Микола Тимошенко. Мій степосвіт
Олег Лиховид. Політичний компас виборця
Голопристанська Litterra. Випуск 1
Валентин Плаксєєв. Лети, моя пісне, лебідкою!
Микола Братан. Сузір'я Плеяд
Леся Храплива: До духовних скарбів рідного краю

Зміст

 

Олег Олексюк

Леся Храплива: до духовних скарбів рідного краю

У 1995 році я мав радість побувати у далекій Канаді, де живуть близькі за українським духом патріоти. Зустрічі з генеральним секретарем Світового конгресу українців Ярославом Соколином та письменниками Лідою Палій, Марією Голод та Лесею Храпливою відкрили мені нові обрії у пізнанні істинно української літератури як складової розвитку всесвітньої. Короткі зустрічі з Лесею Храпливою в Канаді були початком довоготривалої дружби через листування, через обмін книгами навзаєм. Спільне бажання майбутнього нашої держави як єдиної соборної европейської країни призвели до спільних проектів. Тож удвічі приємніше згадати про щиросердну, скромну, добропорядну людину, про велику патріотку, письменницю Лесю Храпливу-Щур, яка вже так багато зробила і ще продовжує робити для відродження багатостраждальної України.

Леся Храплива-Щур

Народилася Леся Храплива 1926 року у Львові в родині українських інтелігентів, які жертовно працювали для народу. Її дід - Василь Храпливий, - був управителем школи у селі Лисівці Заліщицього повіту. Його дружина - Стефанія із Ганкевичів - із старого шляхетсько-священицького роду. У них було 4 сини: Іван - найстарший, студіював класичні мови: грецьку та латинську в університетах Відня та Чернівців і все свідоме життя викладав ці предмети в Коломийській гімназії; Роман загинув у визвольних змаганнях як старшина галицької армії; Зеновій - наймолодший - професор математики і фізики, а Євген - батько Лесі - був громадським діячем, визначним дослідником сільського господарства, багато років свого життя присвятив праці в крайовому товаристві "Сільський господар" у Львові.

Тож патріотичне почуття - одне з найглибших людських почуттів - зріднилося з Лесею Храпливою з її раннього дитинства. Навчання у Львівській школі, а потім і в гімназії перервав 1944 рік - коли вісімнадцятирічна Леся разом із батьками була вимушена емігрувати до Канади, де вона проживає і нині. Покинувши Україну, пані Леся зрозуміла, що не слід лише проливати сльози над недолею рідних земель, необхідно працювати над відродженням соборної держави, над вивченням і примноженням духовних скарбів рідного краю. Тож і по сьогодні вона не припиняє детально вивчати минуле українського народу, народні пісні, веснянки, колядки, щедрівки. Мисткиню це так чарує, що уважний читач обов'язково помітить родзинки українського фольклору в її повістях, казках та поемах, написаних для українських дітей та молоді в діаспорі. Великодні вірші та казки Лесі Храпливої у книзі "Писанка українським дітям", свято-Миколаївські сценки у книгах "Найбільший дарунок" (Мюнхен) та "Антипкові пригоди" (Нью-Йорк) доповнені науково-популярним викладом дослідниці у праці "Українські народні звичаї у сучасному побуті". Її повсякденне дослідження української минувшини знайшло своє застосування у популярних серед українства світу книжках письменниці "Ластівочка" (1956, Клівленд), "Забавки Мартусі" (1960, Мюнхен), "У темряві" (1956, Чикаго), "Іскри" (1955, Клівленд), "Далеким і близьким" (1972, Чикаго), "Отаман Воля" та "Митрополит Андрей Шептицький".

Леся Храплива-Щур пише вільно, як дихає:

Те слово ти колись садив
На буднім чорному граніті,
А вже без сонця, без води
Почали брості зеленіти…

Духовний світ письменниці, як глибочінь сутності народу українського. В її ліриці нероздільно співіснують особисті болі, страждання з настроєм і горем народу. Та тепло її великої любові до Батьківщини наснажує усіх нас - читачів на віру у життєстверджуюче майбуття тисячолітньої української нації, на перемогу національних життєдайних сил.

 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)