Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Микола Василенко. Архітектура планиди
Микола Братан. Зорі падають в моря
Микола Василенко. Сердце - не камень
Микола Сарма-Соколовський Срібне перо соколиного лету
Олег Олексюк. Школа-Либідко

Восколович В., Климентенко А. З відкритою душею: зустріч із письменником Василем Горбатюком // Вісник Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори): літературно-науковий збірник: Вип. 12. — К.–Херсон: Просвіта, 2016. — С. 274-277.

З відкритою душею
зустріч із письменником Василем Горбатюком

Важко уявити сучасну українську літературу і публіцистику без розмаїтого доробку й громадянської позиції Василя Івановича Горбатюка – митця зі славного Поділля. 4 жовтня 2016 року в літературній вітальні факультету філології та журналістики Херсонського державного університету студенти й викладачі мали вдячну нагоду поспілкуватися з ним. Епіграфом чи заспівом до зустрічі з Василем Горбатюком можна було б узяти чимало висловлювань цього майстра слова. Найближчим для нас стало таке його зізнання чи сповідь: “З давніх-давен усе новим і новим поколінням людства книга несе глибокі знання, хвилюючі почуття, неспокій думки. Пригадую перші свої – почуті з маминих вуст чи прочитані вже самим собою – книжки: поеми і поезії Тараса Шевченка й Лесі Українки, українські народні казки, вірші й оповідання про моїх однолітків... Чарівні почування першовідкриття книги, рідного слова не гаснуть у моєму серці донині, ношу ті скарби в собі, щодень поповнюю їх новими й новими прочитаннями. І заздрю тим юним читачам, які лишень починають цей захоплюючий шлях – у безмежні простори дивовижної країни, яка називається Книга”.

Розпочав цей літературний захід доцент кафедри соціальних комунікацій Херсонського державного університету й голова обласної організації Національної спілки письменників України В. Загороднюк. Він урочисто представив шановного гостя аудиторії, наголосивши на його творчих здобутках, регаліях, відзнаках. Ось лише кілька з таких слів: “Та поза тим, що перед нами голова Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України, лауреат Міжнародної премії імені Івана Кошелівця, Всеукраїнської премії імені Тодося Осьмачки, Хмельницької міської премії імені Богдана Хмельницького та обласних премій імені Микити Годованця та Григорія Костюка, це просто прекрасна людина”. Було названо основні літературні творіння митця. А це книжки “Ясен-дерево” (1983), “Золоті кораблі” (1986)”, “Бігли коні” (1996), “Де починається Гольфстрім” (2000), “Ласощі для білочки” (2002), “Тенета 30-х” (2003), “За тебе, свята Україно” (2006, у співавторстві), “Кручі” (2008), “Безголов’я” (2008), “Ще настане ваша пора” (2012), “Слово і меч” (2013) та ін.

Василь Іванович просто й щиро розповів про себе, про віхи його долі: “Народився я в сім’ї колгоспника 1 січня 1956 року у селі Гнатівцях Хмельницького району. 1973 року закінчив там середню школу, навчався в Чорноострівському СПТУ, у 1974-1976 рр. перебував на службі в армії. Працював токарем на Хмельницькому заводі тракторних агрегатів, завідувачем сільської бібліотеки. 1981 року закінчив філологічний факультет Кам’янець-Подільського педагогічного інституту. Згодом працював у газетах “Прапор жовтня”, “Корчагінець”, був редактором газети “Ровесник”. Нині ж я очолюю Хмельницький обласний літературний музей”. Додамо, що він просто одержимий краєзнавець. Про це свідчить хоча б таке його видання “Місцеве самоврядування Хмельниччини. Деражнянський район” (2003, у співавторстві).

У ході зустрічі зайшла мова про книжки останніх років. Було репрезентовано художньо-документальний роман В. Горбатюка “Слово і меч” (2013), присвячений долі П. Богацького як письменника, військового дія­ча, редактора і видавця журналу “Українська хата”, отамана Коша охорони республіканського ладу УНР за визвольних змагань 1917-1920 рр. У творі оживає епоха зі знаковими постатями М. Рильського й Олександра Олеся, М. Шаповала й Г. Чупринки, П. Тичини й В. Свідзинського, Олени Журливої й Галини Журби, М. Євшана й Наталки Романович-Ткаченко… Роман перейнятий патріотичним духом, вірою в Україну.

Збірка повістей і оповідань “Птиці над нами” (2016) позначена глибоким психологізмом у зображенні героїв. Вона увібрала зразки повістевого епосу (диптих “У свічаді жіночого “Я”; “Благодійник по суботах”) та низки оповідань: “Голубко сизокрила”, “Готельна драма”, “Цвіркун” та ін.

Обидві книжки було подаровано кафедрі української літератури Херсонського державного університету, тож із ними можуть детально ознайомитися і викладачі, й студенти, а можливо й дослідити їх у філологічних розвідках.

З захопленням слухаючи розповідь поважного гостя, студенти час від часу ставили запитання, на які В. Горбатюк охоче відповідав, розкриваючи тайники своєї творчої лабораторії, царини громадської діяльності. Аудиторія побачила в ньому активну особистість, інтелігента і борця за українську культуру та чистоту нашої рідної мови.

Одну зі студенток зацікавило, коли ж саме Василь Іванович відчув потяг до письменницької діяльності, на що він відповів: “З дитинства усвідомив, що я творча натура, але серйозно почав писати на першому курсі інституту. Оповідання “Заздрили Савчукам” надіслав у газету “Молодь України”, звідки отримав відповідь, що тема у творі недостатньо розкрита, тому доводилось переписувати разів з п’ятнадцять…”.

Лунали під час зустрічі уривки з доробку митця. Присутні перейнялися неабияким інтересом до творчості Василя Івановича, з задоволенням спілкувалися з письменником не лише як з літературним діячем, а й як із щирою оптимістично налаштованою людиною.

Цікаво було почути про плани В. Горбатюка на найближчий час: “Пишу продовження до книги “Слово і меч” та новий роман про українського поета, драматурга, актора – Миколу Чирського. Тому чекайте і читайте – я буду тому щиро радий!

У рамках зустрічі відбулася презентація нових видань митця. На завершення письменник подякував усім за увагу, запропонував придбати його книги з автографом та висловив захоплення від теплої, дружньої атмосфери нашого міста.

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)