Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Валентина Наумич. Пригоди природи
Микола Братан. Побите серце
Вивчення творчості Яра Славутича в школах Херсонщини
Валентин Плаксєєв. Лети, моя пісне, лебідкою!
Сонце на рушнику
Віч-на-віч із Олесем Гончарем

А думи вільні, а думи хвильні

Витають десь поза Дніпром

О. Гончар

 

15 вересня 2017 року на факультеті філології та журналістики Херсонського державного університету відбулася зустріч студентів із відомим літературознавцем, публіцистом, ветераном війни і праці, Почесним громадянином міста Херсона Павлом Кіндратовичем Параскевичем, який репрезентував нові видання, пов’язані з постаттю та творчою спадщиною визначного українського письменника та культурного й суспільно-політичного діяча, Героя України Олеся Терентійовича Гончара, якого величають совістю нашої нації.

Розпочав цей захід кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури І. Немченко. Він представив П. Параскевича як патріарха літературо­знавчої справи на Херсонщині, активного громадського діяча, дослідника творчості багатьох митців України й зарубіжжя, наголосивши, що ця зустріч проходить у рамках підготовки до двох великих ювілеїв – сторіччя Херсонського державного університету, що відзначатиметься в листопаді 2017 року, та століття від дня народження О. Гончара – у квітні 2018 року.

П. Параскевич є автором десятків публікацій, присвячених авторові “Собору” й “Таврії”, “Бригантини” й “Тронки”, “Берега любові” й “Твоєї зорі”... Тож свій виступ він розпочав із цілком логічних питань: “Шановні студенти, які ви знаєте твори Олеся Гончара?”; “Що вам відомо про нього як поета?”; “Яким чином Олесь Терентійович пов’язав свою діяльність із Херсонщиною і в яких прозових чи ліричних текстах відобразив її історію та сучасність?” У ході бесіди було з’ясовано ряд питань із проблеми “Олесь Гончар і наш край”, приділено увагу історії підготовки та встановлення на фасаді Херсонського державного університету меморіальної дошки на честь письменника. Отримавши відповіді, Павло Кіндратович лишився цілком задоволеним підготовкою студентів та перейшов до презентації двох чудових книг під назвою “Листи до Олеся Гончара”, що тісно пов’язані з його життям і державницькими устремліннями, творчими контактами і планами щодо здійснення літературно-мистецьких проектів тощо.

 

Упорядником цього видання є учений із Полтави Микола Іванович Степаненко. Про нього як мовознавця, літературознавця, публіциста, автора багатьох праць про творчість О. Гончара з теплотою розповів П. Параскевич. Відчувалось, що це однодумці, яких об’єднала любов і шана до Олеся Терентійовича та його подвижницького життя й літературної діяльності, бажання зібрати якомога більше матеріалів про митця-громадянина, щоб вони збереглись для майбутніх поколінь.

 

Двокнижжя “Листи до Олеся Гончара” (2016) містить майже 900 епістолярних одиниць. Вони дуже різні, адже відправлялися людьми, відмінними за віком, фахом, статтю тощо. Це листи М. Бажана, Д. Білоуса, М. Братана, В. Буряка, Остапа Вишні, Ф. Гаріна, А. Головка, А. Кичинського, Л. Коваленка, О. Ковіньки, Ліни Костенко, П. Панча, П. Ребра, М. Рильського, П. Тичини, Г. Тютюнника, Д. Фанштейна, Лади Федоровської, Ю. Яновського та багатьох інших сучасників письменника. П. Параскевич зачитав найцікавіші, як на його погляд, листи і досить детально прокоментував їх.

Ще однією цікавинкою зустрічі – була книга самого Павла Кіндратовича під назвою “Статті, тези, есе, інтерв’ю” (2017), з якої автор зачитав ряд матеріалів, що стосувалися Олеся Терентійовича та його родини. П. Параскевич є відомим на Херсонщині краєзнавцем, тож студенти дізналися багато нового про свою малу батьківщину та її людей.

Під час зустрічі присутні переконалися в тому, що Павло Кіндратович є не тільки палким шанувальником творчості О. Гончара, а й великим пропагандистом його літературної спадщини, а також ідеї належного вшанування пам’яті митця у Херсоні та в нашій області. З особливим трепетом розповів П. Параскевич про листування з родиною Гончарів, зокрема з дружиною письменника Валентиною Данилівною. Зацікавили слухачів розповіді гостя про сімейне оточення митця в дитячі роки та в пору творчої зрілості (бабуся Єфросинія, батько Терентій Сидорович Біличенко, мати Тетяна Гаврилівна, сестра Олександра Сова), спадкоємців О. Гончара (донька Людмила, син Юрій, онука Леся Гончар-Найда, котрі виступають у царині літератури, перекладацької справи тощо).

У Херсоні поважають та цінують вітчизняних письменників та громадських діячів. Свідченням цьому є хоча б назви ряду місцевих бібліотек, що носять імення Лесі Українки, Дніпрової Чайки, Б. Лавреньова та ін. Але найбільша книгозбірня в нашому місті та, певно, і в регіоні – це Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека імені О. Гончара.

У Херсонському державному університеті, як уже відзначалось, є меморіальна дошка з портретом О. Гончара та його висловлюванням. Звісно, й Павло Кіндратович долучався до справи створення та встановлення її, про це свідчать фотознімки з його особистого архіву, опубліковані у виданні “Статті, тези, есе, інтерв’ю”. А нині П. Параске­вич виступає з іні­ціативою побудувати пам’ятник письмен­никові у Хе­рсоні. Це було б гідне вшанування славетного митця.

Меморіальна дошка О.Гончара біля входу у Херсонський державний університет

У ході зустрічі студенти мали змогу подивитися документальний фільм “Поборники незалежності України”, присвячений життю та творчості Героя України О. Гончара. Стрічка стала чудовим доповненням до розгорнутої й цікавої розмови про митця. Особливо ж слухачів вразили часті декламації гостя, адже Павло Кіндратович принагідно цитував напам’ять чимало рядків із ліричного доробку Олеся Терентійовича, а також його сучасників. Нагадаємо, що П. Параскевичу вже йде 97-й рік. Тож можна тільки по-доброму позаздрити його свіжій пам’яті та неабиякій ерудиції, громадській активності та творчому вогникові. Дай, Боже, кожному з нас такої одержимості й небайдужості, любові до рідної культури та її світочів.

Наприкінці зустрічі Павло Кіндратович побажав усім присутнім гарного настрою, творчого натхнення, а також закликав частіше долучатися до громадських і літературно-мистецьких заходів, проявляти свій дослідницький чи художній талант, віддавати свої здібності на славу України, задля процвітання нашого краю.

 

Херсонські письменники під час відкриття меморіальної дошки на честь О. Гончара на фасаді Херсонського державного університету. Зліва направо: П.Параскевич, В.Загороднюк, А.Кичинський, В.Гайдамака.

 

 

Виступає Павло Кіндратович Параскевич.

 

 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)