Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Вісник Таврійської фундації. Випуск 10
Вісник Таврійської фундації. Випуск 7
Іван Немченко. Євангеліє від Кобзаря
Коваленко В. Літопис Інгулецької ЗОШ
Загороднюк В. Зі степу “Степ” іде у світ // Вісник Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори): літературно-науковий збірник: Вип. 12. — К.–Херсон: Просвіта, 2016. — С. 289-290.
Зі степу “Степ” іде у світ

У шевченківські дні 2016 року в літературно-мистецький простір Херсонщини проверстав дорогу альманах “Степ” №23. Цього ж року виповнюється 130 літ із часу виходу в світ його першого числа. Виникає закономірне питання, а чому за такий тривалий проміжок часу вийшло друком лише 23 номери? Це в середньому на 5 років – один випуск. Справа в тому, що 1886 року побачив світ перший номер “Степу”, який був конфіскований, а хто був причетний до його видання, розповсюдження, зазнали переслідувань, утисків, арештів.

Організатором і натхненником цього часопису був Дмитро Маркович, серед перших авторів класики української літератури Іван Нечуй-Левицький, Дніпрова Чайка, Михайло Грушевський. Іван Франко відгукнувся на нього як літературний критик. Нині один примірник цього видання зберігається у фондах краєзнавчого відділу Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара.

Були спроби видати другий номер альманаху “Степ” у 1905, 1917 роках, але вони залишилися марними. Лише 1991 року, після проголошення незалежності України, цей альманах знову заіскрив над степом, проторував дорогу до своїх шанувальників. У числі перших його сподвижників були Володимир Чуприна, Валентина Усатюк, Василь Піддубняк, Леонід Марченко, Лада Федоровська, Василь Жураківський, Олександр Бутузов, Микола Братан.

Двадцять три номери “Степу” – це художній літопис нашого краю. Читачі мали змогу знайомитися з новинками поезії, прози, драматургії, літературної критики, історіографії, публіцистики, живопису, музики, хореографії, театрального життя, бібліотечної та музейної справи. Тобто, він став віддзеркаленням творчої палітри сучасної Херсонщини і його читають не тільки в нашому краї. “Степ” наявний у бібліотечних фондах обласних центрів України, у багатьох навчальних закладах, наукових установах. Академік НАН України Микола Жулинський так відгукнувся на двадцять друге число альманаху: “Уже двадцять другий. Чудово, що Вам удається видавати цей елегантний часопис. Вірніше альманах. Чудова поліграфія, дорогий папір, але голов­не – твори”. Так, головне – твори, вони різнозмістові і різножанрові. Ідуть до свого читача. Втамовують ту духовну спрагу, яка є у теперішніх реаліях. З бентежністю і хвилюванням перегортаю сторінки вже двадцять третього номеру. Попри скруту і негаразди він іде у світ, щоб стверджувати добро і справедливість, правду і красу. Чи то від читання у ньому емоційно наснажених творів, чи від вражень степових просторів… починаю декламувати:

 

А степ – це космос, в ньому я один,

Втік від симфоній, навіть intermezzo,

Втік від Рембрандта, наче блудний син,

Молитися Ісусу й Сонцю гречно.

Дивлюсь на зорі, мов у душу світу.

Шукаю в них гармонії й краси.

І дякую таврійському я літу

За ніч оцю. І житні колоски,

Які схилилися життям-вагою,

Мені шепочуть думу вікову.

Врочисто й тихо янгол наді мною

Засвідчує, що я іще живу,

Що треба ще у степ цей полетіти –

У космос цей – незмірну глибину,

Бо ми його рідня, козацькі діти,

І долю творимо із ним одну.

І разом летимо Чумацьким шляхом,

Який почавсь із степових доріг.

І степ зорить із пієтетом й страхом,

Щоб буцім височінь він переміг.

А сам же плаче темними ночами.

Над ним всі зорі отоді в сльозах,

А він лице хова за бур’янами.

Якими аж до сонця вже пропах.

Я втішити його нічим не можу,

Хіба підняти силу прапорів,

Які були у кожну мить тривожну

Молитвами язичеських вітрів.

Хіба повстати на могилі вранці.

Ікаром українським в прапорах.

Злетіть до сонця в мене є ще шанси,

А потім степові віддати прах.

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)