Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Нариси з історії Бериславщини. Випуск 1
Микола Братан. Від сонця до сонця
Вісник Таврійської фундації. Випуск 2
Нариси з історії Бериславщини. Випуск 3
Йосип Файчак. Світ вирує
Вісник Таврійської фундації. Випуск 3
Микола Братан. Семенівське шосе
Семенівське шосе
Вибране
2007
ISBN: 
966-8547-79-9
Бібліографічний опис: 

Б87

Братан М.І.
Семенівське шосе: Вибране. — К.–Херсон: Просвіта, 2007. — 155 с.

Життєва наповненість слова

Серед семи десятків книг Миколи Братана визернюється найновіша - із заземленою назвою "Семенівське шосе". Вона писалася більше півстоліття. Часовий діапазон віршів - 1951-2007 рр. І яких тільки тем, настроїв, мотивів, почуттів не було на цій творчій дорозі. Вони сьогодні фокусуються, узагальнюються до сокровенного, найріднішого: любові до рідної землі, частиною якої є неозорий степ, селянської долі, чуття народу, жінки, нашої драматичної й трагічної історії. Тут же осмислюється авторська позиція у цьому процесі. Попри всі негаразди і перипетії у "Семенівському шосе" пріоритетною є оптимістична концепція. Автор це стверджує не рекламними закликами, що часто стрічаються у подібних поезіях, а виваженим добірним словом, образними знахідками, котрі ніде не вичитаєш, тільки можна побачити у тому ж запиленому степові, у спраглій рослині, на змарнілих селянських обличчях. І відсутня тут якась вишукана естетизація, це швидше багатство земного і життєвого вияву, що реалізується у слові.
І тоді сонячний світ стає соняшниковим світом і цвіте ліричному героєві не тільки у рідній Семенівці, а масштабно-географічно розсоняшниковується, збагачуючи його і людей радістю, надією і добрими почуттями. Навіть цей цвіт-світ бачиться у серпні ("Серпневі марева"). Розгорнутою метафорою у збірці постає образ жайворонка, цієї маленької, але напрочуд одухотвореної пташки, яка стала своєрідним символом степу у творчості М.Братана. І коли майже безальтернативний науково-технічний поступ вклинюється у природу, то персонажі - трактористи зі своїх машин вдивляються у жайвора, вболівають за нього - хазяїна неба і степу.
Дотичною до цього постає проблема одвічного трудівника поля - коня, який вже "приходить, як задавнений спів". Або вола, що дивом дослуховує гуркіт тракторів. Це не просто ностальгічний мотив - це спроба осмислення минулого, щоб стверджувати теперішнє законами добра і краси. Звідси поетичного обґрунтування набуває образ кам'яної жінки ("Скіфська баба") - без якої не було б Афродіт. І тому оновлено, навіть утилітарно сприймається реципієнтом вірш "Старий колодязь" - з нього п'ють воду, і плинний вік не є завадою. А вже самітня батьківська оселя породжує нерозрадний сум.
На нашу думку автор композиційно уклав збірку так, щоб відчувалася психологічна рівновага, гармонія життя. Тому мінорне чергується з приземленим пафосом, юначий запал із мудрістю 90-річного чабана, який читає Псалтир, воєнні лихоліття і сучасна політична динаміка. За всім цим - Україна. Сув'язний образ, який веде до неї, - багато стежинок, котрі народили Семенівський битий гостинець, по якому пройшов та іде родовід степовиків. Він множинно інтерпретується поетом - і змальовуються прості трударі, що мають високу внутрішню культуру, що знають правду хліба (у збірці представлений однойменний вінок сонетів), що захищали і відвойовували рідну землю. У поезії "Ціною незміренною" художньо-образна констатація - смерть авторового дядька під час війни у Карпатах. І хто може точно констатувати подібні трагедії родоводу. Звідси порушувана поетом морально-етична проблематика набуває особливої актуальності, свідчення цього - вірш "Поминальний день", з якого можна робити діагностичний
висновок, що безпам'ятство - характерна ознака деградації людини. Слово митця стає альтернативою цьому. У вибраних поезіях Миколи Братана, котрий дійшов свого "зросту і сили", наявні твори, у яких по-філософськи осмислюється сенс життя, їхня тональна настроєність мудро-обнадійлива. У поета:
Для праці й лету день крізь день,
Як диво бруньки яблуневої,
Є виквіт слова для людей.
Так натхненно верстається поетом рідне саманівське-семенівське шосе.
P.S.
Підготовка до видання вибраних творів - це завжди бентежний, непростий процес. Адже відібрати найдовершеніші - справа складна і відповідальна.
Коли дана книга була уже зверстана, автор додав ще кілька віршів: "З-під бузкового цвіту", "Трофейна машина", "Дід за хатою косу клепле...", які значно підсилили художній рівень книги. З його скарбниці, певне, є що додавати. Тема родової землі для поета воістину невичерпна.

Василь Загороднюк,
поет, кандидат філологічних наук

 

Автор: 

Сторінки

Скачати: 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 
Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

 

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 116 книг;
1,466 статей;
340 авторів.

ВАЖЛИВО!

Оригінальні тексти! Захищено!
Угода про дотримання авторських та інтелектуальних прав

Пишіть реферати та курсові.

При передруці посилання залишайте на місцях!

Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (6)