Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Микола Каляка. Рукопис знайдено в каюті Ушакова
Любов Єрьомічева. Дев'ятнадцать
Бериславщина: рік 1903
Микола Кабаків. Переяславська угода 1654 року
Олег Лиховид. Політичний компас виборця

Просвіта Херсонщини

З історії "Просвіти"
Виставка архівних матеріалів

В грудні 1998 року в Херсоні демонструвалася виставка архівних матеріалів, що була присвячена 130 річниці з часу заснування "Просвіти".

Її відвідувачі могли побачити документи, які вперше демонструвалися в Херсоні.

Ми вирішили надрукувати список документів, які експонувалися на виставці.

ДОКУМЕНТИ, ЩО ЕКСПОНУВАЛИСЬ НА ВИСТАВЦІ:

1. Лист Д.І.Яворницького до О.О.Русова. Оригінал 11 жовтня 1886 року. ДАХО (далі всі документи державного архіву Херсонської області), ф. 5, оп.1 спр.4, арк.140

2. Збірки Херсонського губернського земства, які редагував А.М.Грабенко.

3. Вісник товариства "Українська Хата" - 1917. - 28 травня. - примірник першої україномовної газети на Херсонщині

Кардіограма "Просвіти" Олешок

Історія створення та діяльності Олешківської "Просвіти" початку ХХ століття чекає на свого дослідника. Нині лише можна стверджувати, що вона існувала, і серед її активу значилися такі всесвітньовідомі особистості як Микола Куліш та Софія Русова.

Ці та багато інших видатних діячів вбачали у просвітницькій діяльності свій національний і громадянський обов'язок. Певна річ, бурхлива діяльність товариства в плані показу й пропагування національних надбань не подобалася ні царським ні совєтським режимам. Вони переслідували просвітян. Та дощенту зруйнував усі структурні ланки товариства на Україні більшовицький режим.

Персоналії: 
Шляхом утвердження

Історія Бериславської "Просвіти" початку ХХ ст. ще чекає свого дослідника. Поки що можна достеменно стверджувати, що принаймні у перші роки встановлення радянської влади на Бериславщині вона існувала. У документах Державного Архіву Херсонської області (ДАХО, ф.р. 413, оп.І, спр.300 та наступні справи) йдеться, зокрема, про діяльність Тягинської сільської організації та організації навколишніх сіл. З матеріалів добре видно, як комуністичні будівничі "нового ладу" намагалися "приручити" просвітян, а коли це не вдалося, почали створювати паралельні так звані "червоні просвіти", що повністю підпорядковувалися владі, заохочувалися і матеріально підтримувалися нею.

"Просвіта" Херсонщини: працюємо на українську ідею

Зародження просвітянського руху на теренах Херсонщини пов'язане з іменами таких видатних діячів нашої культури, як Борис Грінченко (певний час працював губернським статистиком у Херсоні), Софія Русова, Микола Куліш, Дніпрова Чайка, Микола Чернявський. Останній входив до Товариства "Українська хата", яке сповідувало ті ж ідеї, що й "Просвіта". Пізніше саме за них визначного поета, прозаїка і громадського діяча репресували і підступно засудили до страти.

"Пропагувала українство, як могла"
(Літературна й просвітницька діяльність Дніпрової Чайки)

За нинішньої доби - часу відродження й утвердження української державності - нагальною справою є відновлення духовного обличчя народу, його національної самосвідомості. Від успішного розв'язання цієї проблеми залежить уся подальша доля України, творцем якої виступатиме наша молодь. Відтак уже сьогодні маємо докласти зусиль для виховання покоління достеменних патріотів, будівничих нової України. І в кого ж нам повчитись, як реалізувати таку далекосяжну мету, коли не в славетних просвітників ХІХ - початку ХХ століття, які високо несли через усе своє життя, мистецьку й громадську діяльність прапор національної гідності й самоповаги, сіючи добре, розумне й вічне в душі людські.

Персоналії: 

СторінкиКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 
Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 127 книг;
1,631 статей;
383 авторів.

Сайт Просвіта Херсонщини розміщений на хостингу

hyperhost.ua

ВАЖЛИВО!

Оригінальні тексти! Захищено!
Угода про дотримання авторських та інтелектуальних прав

Пишіть реферати та курсові.

При передруці посилання залишайте на місцях!

Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)