Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Микола Василенко. Курай для пожежі
Анатолій Анастасьєв. В яблучко
Вишиванка. Число 3
Вивчення творчості Яра Славутича в школах Херсонщини
Микола Братан. Голодна кров
Алла Флікінштейн. Перша сотня
Бериславщина: рік 1905
Бериславщина: рік 1905
(Нариси з історії Бериславщини. Вип. 5)
Редактор, упорядник: 
2006
ISBN: 
966-8547-57-8
Бібліографічний опис: 

Бериславщина: рік 1905. - К.-Херсон-Берислав: Просвіта, 2005. - 43 с. - (Нариси з історії Бериславщини. Вип. 5)

ВІД УПОРЯДНИКА

 

Ідея цієї книги виникла відтоді, коли мені випало знайомитися з херсонською пресою початку минулого століття у краєзнавчому відділі Херсонської обласної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара. На ті часи єдиним популярним виданням на Херсонщині була газета "Юґ", що її видавав відомий громадський діяч, учений, журналіст В.Гошкевич*. Саме її кореспонденції протягом 1905 року надихнули на видання даної брошури.

У книжці зібрані усі дописи до газети того далекого року. І хоча минуло, дійсно, 100 років, але читаючи тодішні новини, я особисто не міг позбутися думки, що усе повторюється і що історія вчить лише тому, що нічому не вчить. Та ж кількість мешканців у Бериславі, та ж байдужість, ті ж проблеми: антисанітарія, хуліганство, побиття шибок, пограбування, бійки, брак коштів, боротьба за права людини, земельне питання, вибори, т.з. "народна партія", мітинги, резолюції… Навіть революція повторилася; добре хоч без погромів і крові. Та ще хіба війни не було.

На жаль, не усі події на тодішній Бериславщині вдається прослідкувати достеменно. У підшивці "Юґа" за листопад-грудень 1905-го року відсутній добрий десяток номерів газети. Причому видно, що ці номери були вирвані. Можливо, у часи "соціалістичного реалізму" хтось замітав найганебніші сліди т.з. "першої російської революції" з її численними провокаціями, єврейськими погромами, безглуздим кровопролиттям, які не обминули й наш край. Адже не дарма цілі томи слідчих матеріалів повстань і на броненосці "Потьомкін", і на крейсері "Очаків", і в Одесі, і у Севастополі, ще тоді, у 1905-06 рр. були викрадені невідомими особами за досить дивних обставин, що досі не дозволяє дослідникам дійти суті тих неоднозначних подій. Тож ми так ніколи й не дізнаємося, про що говорилося на мітингу у Бериславі 4(17) грудня 1905 р., адже кореспондент обіцяв за браком місця подати докладний звіт у наступному числі газети. А цього номера, як і інших з близько десяти, немає ані у бібліотеці, ані у Державному архіві Херсонської області, ані у відповідних установах сусіднього Миколаєва. Сподіватися на наявність херсонської газети в одеських чи київських бібліотеках або архівах - марна справа. Так і з'являються історичні лакуни.

Декілька зауваг. Упорядником здійснено переклад кореспонденцій на українську мову. При цьому я намагався якомога точніше зберегти граматику, пунктуацію, орфографію та стилістику оригіналів. Єдина проблема виникла при перекладі ініціалів дійових осіб бериславської історії сторічної давнини. Тому відразу зазначу, що ініціали людей, яких удалося встановити, також перекладені українською; в інших випадках збережено російське написання ініціалів.

Висловлюю щиру вдячність за допомогу у виданні книги Бериславській райдержадміністрації (голова М.Дешко), голові Бериславської районної ради, голові районної організації Народної Партії Т.Алябовій, директору Бериславського краєзнавчого музею Т.Солодкій, начальнику відділу автоматичної системи керування машинобудівного заводу М.Задонському, адміністрації Бериславської ЗОШ №1, депутатам районної ради.

Окрема подяка усім працівникам краєзнавчого відділу Херсонської обласної наукової бібліотеки ім. О.Гончара.

 

СЕРГІЙ ГЕЙКО

 

 

* Гошкевич Віктор Іванович (1860-1928), фундатор Херсонського історико-археологічного музею (зараз - обласний краєзнавчий музей); з 1890 р. - секретар Херсонського губернського статистичного комітету; у 1898-1907 рр. - редактор газети "Юґ".

 

Сторінки

Скачати: 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 
Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

 

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 116 книг;
1,466 статей;
340 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (6)