Кедровський В. Обриси минулого: Деякі останні діячі-українофіли напередодні революції 1917 року // Вісник Таврійської фундації (ОВУД): Вип. 10. - К.-Херсон: Просвіта, 2015. - С.120-122.
Кедровський В. Обриси минулого: Деякі останні діячі-українофіли напередодні революції 1917 року. – Нью-Йорк – Джерзі Ситі: Свобода, 1966.
Культурно-просвітне і політичне Товариство "Українська Хата", працюючи в Херсоні і Херсонській губернії, веде свою діяльність в національнім демократично-поступовім напрямку і має своєю метою відродження українського народу і придбання йому відповідних часу прав в Державі Російській.
Для здійснення зазначеної мети товариство при всякій нагоді виступає як окрема українська політична організація і по мірі сил і спроможності:
Закладає свої бібліотеки, музеї, читальні, книгарні; заводить свої школи, стипендії, захистки про дітей і дорослих, бюро праці і т.п.;
Споряжає публічні лекції і відчити, просвітні курси, літературно-музичні вечори, концерти, спектаклі, виставки і т.п.;
Видає книжки і часописи українською мовою;
"В шумі й метушні свобод ми не бачимо, що святкуємо свята й заводимо сварки, будуємо в думках храми свобод, висючи над безоднею…"
Микола Чернявський
"Ми не купка інтелігентів, а природне, неминуче сильне явище в житті пригніченої великої нації усім оживаючим серцем вітаємо Революцію"
Володимир Винниченко
29 квітня 1917 р. відбулися загальні збори "Української хати", які підсумували перший місяць своєї роботи: товариство виросло майже втричі з 103 до 290 членів, налагоджено щотижневий випуск власного "Вісника…", відкрито "український відділ" в "Известиях Херсонського повітового земства", вийшли друком брошура "Статут товариства "Українська Хата" та "метелик" "Українські революційні пісні", в читальні товариства "безплатно для усіх одержуються українські газети і видаються додому кожному членові товариства книги", проводяться лекції, концерти.
Щасливі ми, що в наших думках роїлися великі ідеї,
а в серцях наших горіли великі бажання.
Микола Чернявський
Квітень став початком великої просвітницької роботи українського товариства. За короткий час були створені українська книгозбірня, читальня, книгарня, заснований артистично-співочий гурток, відкрилася військова філія. З 12 квітня розпочала свій вихід перша україномовна газета "Вісник товариства "Українська хата в Херсоні".
В квітні відбулася й перша в історії нашого краю українська національна маніфестація. Херсонські газетярі назвали її грандіозною. І це було дійсно гучним початком "відродження херсонського українства".
|
|