археологія

Стара Бериславщина

Там, де річка Дніпро робить невеликий вигин і стрімко несе свої води до Чорного моря, розкинулася щедра земля Бериславщини. Із давніх-давен облюбували цей край люди. Плинув час, а разом з ним змінювалися природні умови. Клімат ставав то посушливим, то теплим, із рясними дощами. Річки та озера кишіли рибою, у густих травах водилися дрохва та стрепет — найбільші птахи степів. А в ярах та балках, порослих лісом, блукали стада диких кабанів, оленів, косуль, антилоп.

Теми: Бериславщина, археологія

Археологічні пам'ятки Бериславського району

Берислав. У прибережних відкладах на околиці міста - палеонтологічні знахідки: залишки мастодонта, безрогого носорога, гіпаріона, газелі, антилопи, велетенської свині, жирафів і хижака з групи собак. У передмісті Слобідка досліджене багатошарове поселення епохи пізньої бронзи, скіфського періоду, потужний шар з керамікою пізньоскіфського і черняхівського типів.

Теми: Бериславщина, археологія

Археологічна катастрофа на Херсонщині

Краєзнавство



Микола Оленковський


Археологічна катастрофа на Херсонщині

Територія Херсонської області на початок ХХІ століття перетворилася на зону історико-культурної катастрофи. Поєднання двох руйнаційних факторів — екологічного та антропогенного — тільки за одне ХХ століття знищило тут майже усі матеріальні залишки багатотисячолітньої історії людства. Абсолютно аргументовано можна стверджувати, що археологічна спадщина жодного регіону Європи так не постраждала від діяльності людини, як територія Херсонщини.
Теми: археологія

Підсумки наукових досліджень Херсонської обласної охоронної археологічної експедиції
Херсонська обласна охоронна археологічна експедиція діяла 33 роки. Її було створено у квітні 1976 року, а останнім роком її існування був 2009. Створена експедиція та усі роки очолювалась автором. За час існування експедиція мала різне підпорядкування. З 1976 по 1979 роки це була експедиція Херсонського краєзнавчого музею. З 1980 по 1984, та з 1993 по 1996 роки — спільна експедиція Херсонського обласного відділу охорони пам’яток та секції археології Херсонської облорганізації Українського товариства охорони пам’яток.
Теми: археологія

Велетенські кургани Херсонщини – національне надбання України
(проблеми охорони та туристичного використання)

Краєзнавство

 

Микола Оленковський

 

Велетенські кургани Херсонщини – національне надбання України

(проблеми охорони та туристичного використання)

 

Теми: археологія, Херсонщина, кургани

Історія Бериславщини часу первісного суспільства

Найдавнішу історію Бериславщини досить погано знають не лише широкі кола мешканців району, а й навіть місцеві історики та краєзнавці. Але у цьому немає чогось особливо дивного. Так вже вийшло, що перші археологічні дослідження, які припадають на кінець XIX - початок ХХ ст., здійснено не професійними вченими-археологами, а аматорами. Потім, до кінця 1940-х років, дослідження практично не проводились.

Теми: археологія, Берислав, Бериславщина

Історико-археологічні пам'ятники турецької культури на Херсонщині

...За дорученням Одеської Крайової Комісії для охорони пам'яток матеріальної культури у липні місяці цього року (1929 - Публ.) я, відвідавши м. Берислав, провів обслідування решток колишньої турецької фортеці Кизи-Кермену та інших історичних пам'ятників турецької культури. Я оглянув так місце самої головної цитаделі Кизи-Кермену, того "малого города", про який згадується у реляції Шереметєва, як і слід наріжної башти, "которая стояла на углу Ачаковской стороны, от поля и от большого рва" (нині так званої балки Басанки).

Теми: Берислав, Бериславщина, археологія, Туреччина

Бериславська гіпаріонова фауна

У 1951 році в районі будівництва Каховської ГЕС біля Берислава було виявлене нове місцезнаходження гіпаріонової фауни у верхньосарматських відкладах. Вивчення наземної фауни у відкладах верхнього сармату має значення для з’ясування стратиграфії і особливо при відтворенні ландшафтних та кліматичних умов півдня України у міоценову епоху.

Теми: археологія, Берислав, Бериславщина, Каховка



Корисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 127 книг;
1,631 статей;
383 авторів.



Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини