Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Вісник Таврійської Фундації. Випуск 9
Іван Немченко. Євангеліє від Кобзаря
Микола Братан. День святого Миколая
Валентин Плаксєєв. Лети, моя пісне, лебідкою!
Наталя Коломієць. Дорога до себе
Іван Ющук. Якщо ти українець
Біль генетичної пам'яті

Зміст

 

Блукають люди... Тіні, як примари
У безнадії вимира село.
Такого звіку горя не було...

Валерій Кулик

 

І це все було з нами - у ХХ столітті. Умирали з голоду діти, губили свою пам'ять літні люди - велика біда стояла над світом. Степова Чаплинка була в епіцентрі цього жахливого буття.

...Стояв над світом великий мор...

Геніальний драматург сучасності уродженець Чаплинки Микола Куліш у своїй безсмертній драмі " 97" змалював жахливі дні Голодомору, факти людоїдства в Україні.

І саме Микола Куліш, свідок розгулу Голодомору в Таврійській губернії, зумів показати планетарне лихо у всій жорстокій правді реального буття. "Я не їла Маринку..." - ці слова, що звучать з театральних підмостків, ріжуть душу. Крають її на шматки...

Жертвами Голодомору 1932-1933 років стали мільйони українських хліборобів, які не мали ні хреста, ні могили, ні фіксованої скорботної дати в історичному календарі нашої держави... Масова смертність спостерігалася весною, упродовж червня-липня, а особливо після завершення хлібозаготівельних кампаній. Перепис населення 1937 року фіксує масову смертність упродовж багатьох місяців 1932-1933 років, апогей якої припадає на період весна-літо. Кількість жертв свідчить про глобальну соціально-демографічну катастрофу. Аналізу підлягають історичні факти, явища, події, котрі проливають світло на великий голод в Україні.

Багато часу пройшло з тих страшних подій, тому сьогодні послідовники комуністичної ідеології роблять спроби замовчувати ці події або заперечувати Голодомор, пропонують називати ці події словом "голод", для того щоб відбілити кровожерливість комуністичної влади.

У штучному голоді 1932-1933 років не було нічого ірраціонального. Отож Голодомор вважався одним із засобів комуністичного "будівництва". Парадоксально, але факт, саме в такий ізувірський спосіб сталінська ідеологія прагнула поставити на коліна мільйони людей. Намагання умовчати і приховати в плані часу істинну правду про загибель від організованого більшовицьким режимом голодомору несчисленну кількість українських селян виявилися марними. Завдяки ініціативі Президента України Віктора Ющенка в країні розгорнута потужна кампанія з проведення збору свідчень тих, хто жив у ті "чорні" часи. У районі створені та діють 42 пошукові групи, які зібрали 698 свідчень. Люди знають правду про ці злочини. І як би далеко не відносив нас час, ми зможемо розповісти наступним поколінням про жорстокі реалії буття при комуністичному режимі, тому хто б там що не говорив, ніколи не можна поставити під сумнів гіркоту людських страждань. А судитиме невігласів за скоєне зло майбутнє.

Починаючи з вересня 1993 року, в Україні офіційно вшановують пам'ять полеглого від штучного Голодомору народу, а державні заходи набули меморіального статусу - Днів скорботи і пам'яті. І все це робиться для того, аби ніколи більше у світі не повторилося подібне зло. Наша генетична пам'ять до цього зобов'язує.

Про те, як вшановується пам'ять жертв Голодомору в районі, засвідчують такі факти.

У загальноосвітніх школах, дитячих садочках, професійно-аграрному ліцеї, закладах культури проведено десятки лекцій, театралізованих вистав, 46 конкурсів малюнків, 245 виховних годин, 35 бібліотечних уроків, 25 уроків-реквіємів, 4 конкурси читців, 11 конференцій старшокласників, 95 сходок громадян за місцем проживання з наданням відповідних роз'яснень, випущено 12 стіннівок, створено 52 постійно діючі книжкові виставки та 26 тематичних полиць, у районному будинку культури проведено 1 виставку архівних документів державного архіву Херсонської області.

Ми не можемо йти у завтрашній день з фальшивою біографією у повному безпам'ятстві. Чим глибше та досконаліше будемо знати усі трагічні та звитяжні сторінки нашої історії. Тим чіткішим буде образ нашого майбутнього. А матеріали цієї книги і покликані виконати це завдання - встановити історичну справедливість, правду, генетичну пам'ять.

 

А.М.Немченко

 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 
Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 117 книг;
1,509 статей;
343 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (8)