Нариси з історії Бериславщини. Випуск 9

Зміст

у Строганівці

Історія села Строганівка

Точна дата заснування села Строганівка не встановлена. З 1820 року і до 1863 село існувало під старим татарським найменуванням - Джайпа.

Строганівка, як і більшість населених пунктів Чаплинського району була заселена вихідцями з інших губерній. З 1863 року Строганівка стала місцем поселення російських селян, що жили до цього в Молдавії, і офіційно називались російською колонією. Крім переселенців з Молдавії сюди тягнулись і вільні селяни з інших губерній маючи намір заволодіти власним шматком землі. Але земля, що знаходилась поблизу Сиваша, була малопридатною для землеробства. Добрий врожай тут збирали раз у 10-15 років. Матеріальне становище селян було дуже тяжким і вони не раз зверталися до Таврійського губернатора з проханням дозволити їм займатися скотарством та вівчарством. На подібні прохання чиновники або ж зовсім не відповідали, або ж ставили лаконічну резолюцію: "Не заслуживает внимания". А що можна сказати про культурне життя того часу?

Перше училище в Строганівці було відкрито в 1875 році. В 1908 році разом з викладанням Закону Божого в школі працювало 3 вчителя, а число учнів досягало найбільшої кількості в дореволюційний час - 92 на 2695 чоловік жителів села.

В 1912 році було відкрито медичне відділення. Один лікар і два фельдшери крім Строганівки обслуговували й навколишні села загальною кількістю населення 24 тисячі чоловік.

Починаючи з кінця 60 років місцеві наглядачі все частіше доносять в канцелярію губернатора про безпорядки і самоуправства в колонії.

Звістку про повалення царизму в Строганівці зустріли з ентузіазмом. У жовтні 1920 року Червоні війська зайняли Строганівку, і відразу ж тут створився революційний комітет. Його очолював Артем Літвиненко. При форсуванні Сиваша особливо відзначилися І.І.Оленчук і А.І.Петренко.

В 1923 році організовується сільськогосподарське товариство та сільгоспбанк. В цьому ж році тут створюється ТСОЗ "Індустрія". Його очолив голова Олексій Єфремович Гнатенко. В 1929 році на базі ТСОЗУ будується перший колгосп ім.Фрунзе. Через рік засновується другий колгосп "Десятиріччя взяття Перекопу".

Істория городов и сел УССР. Херсонская область.

Кошева Ніна Іванівна, 1938 р.н., с.Строганівка

Я народилася влітку 1938 року. Пам'ятаю голод 1946-1947 років. Нас в сім'ї було 4 дітей. Батько з війни не повернувся. Тяжко доводилось мамі нашій з нами. Їсти не було нічого. Їли все, що можна було знайти: щурів, кашку з акації, кору та листя дерев. Не було навіть з чого зварити затірку. Але ті сім'ї, в яких були чоловіки їли навіть хліб. Про голод 1932-1933 років знаю лише з розповіді мами. Їх в сім'ї було п'ятеро, троє дітей померло від голоду. Їсти взимку не було нічого, їли сніг, а бабуся говорила, що не можна, бо від води пухли люди. Не дай боже, коли не будь пережити таке страшне горе.

Записано 08.05.2008 р.

Марченко Дар'я Дмитрівна, 1914 р.н.

Зростала Дар'я в заможній сім'ї, мали свою худобу та клапоть землі. Всі тяжко працювали на землі. Діда та батька розкуркулили та забрали. Мати залишилися з двома дітьми. Сім'я вижила завдяки захованому, закопаному зерну. Активісти, які приходили з обшуком, так і не змогли знайти те зерно. Дар'я Дмитрівна розповідає, що люди пухли і вмирали цілими сім'ями, їх вивозили на сільський цвинтар і закопували у спільних ямах.